Úvodní stránka » *Životní styl* » Péče o zahradní nábytek

Péče o zahradní nábytek

V teplých slunných dnech je posezení venku na terase velice příjemné. Na zahradě lidé nejraději tráví čas okopáváním záhonků, odpočinkem na lehátku u bazénu či čtením novin a knih. Pokud si chcete na zahradě pravidelně dopřávat odpočinkový rituál na čertsvém vzduchu, tak se vyplatí investovat do kvalitního nábytku z dřevěných či kovových materiálů. Nábytek je třeba vhodně zvolit k podmínkám a možnostem, které vaše zahrada a její umístění nabízí.

Zcela jistě oceníte odolný nábytek, kterému neuškodí vlhko, déšť a sluneční paprsky. Nábytek lze doplnit moderními barevnými polštářky a potahy, které vytvoří krásnou atmosféru a dopřejeme vám pohodlí, které si zasloužíte. Jak tedy postupovat při péči o váš zahradní nábytek z různých materiálů?

Hliníkový zahradní nábytek

Hliníkový nábytek je témeř bezúdržbový, nicméně je dobré alespoň 2x ročně provést základní ošetření. Nábytek je třeba očistit vodou a poté ho nechat ať oschne. V mrazivých dnech je doporučeno hliníkovou venkovní sestavu uklidit na suché místo. Zvláštní péči věnujte ostatním materiálům např. výpletům. Hliníkové sestavy mohou působit elegantně a kvalitní zpracování vám zajistí dlouhé roky strávené s tímto nábytkem.

Ocelový zahradní nábytek

Nábytek z oceli je spíše nenáročný. Ošetření probíhá pouze omytím proudem vody a před zimou je lepší uschovat ho na suchém místě a to hlavně kvůli doplňkovým materiálům jako je dřevo či textilie. Ušlechtilá ocel je vhodná nejen na zahradní plochu, ale i do jídelních a obývacích prostor.

Kovový zahradní nábytek

Kovový nábytek řadíme také k méně náročným materiálům, ale pozor na korozi. Tento nábytek by měl být ošetřen ochrannou technologií již u výrobce, před nákupem si tedy tuto informaci ověřte. V případě, že je kov ošetřen nemusíte sestavu před zimou uskladňovat, samozřejmě s ohledem na další použitý materiál.

  

Ratanový zahradní nábytek

Ratan se těší stálé oblibě u kupujících, jelikož se jedná o materiál, který působí přirozeně a je stále moderní. Dnes se ratan nahrazuje syntetikou, která je vzhledově velice podobná. Syntetické výplety jsou odolné, a tak není potřeba o tento nábytek speciálně pečovat. Na běžné ošetření můžete zvolit jarovou vodu, která odstraní veškeré nečistoty a na zimu nábytek uskladněte do sucha.

Dřevěný zahradní nábytek

Oblíbeným materiálem je teakové dřevo, které působí velice hezky a přirozeně. Časem získá nábytek patinu, to však neubírá nábytku na kvalitě. Teaková sestava se udržuje broušením a napouští speciálním teakovým olejem, který zlepšuje vlastnosti materiálu jako je pružnost a odolnost. V zimních měsících je potřeba nábytek uklidit.

Plastový zahradní nábytek

Plastové zahradní soupravy jsou levnou variantou, jak si zařídit útulné posezení na vaší terase. Plast můžete čistit teplou vodou s přípravkem, který není agresivní vůči plastovému povrchu. Počítejte s tím, že plastový nábytek může na slunci žloutnout, a že větší nečistoty, které se usadí v materiálu není možné perfektě vyčistit.

Informujte se o možnostech údržby již při výběru zahradního nábytku. Každý materiál má jiné požadavky na péči, a tak je dobré zaměřit se na kvalitu a způsoby ošetření ještě před zakoupením. Dobře zvolená péče zachová vzhled nábytku a prodlouží jeho životnost. Odlehčený zahradní nábytek z hliníku je nejméně náročný na údržbu, dřevěný a ratanový nábytek působí přirozeněji a lépe zapadne do okolní přírody v zahradě. Je tedy na vás, jakou zahradní soupravu vyberete!

 

Autor: Zuzana H.

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

Přehled komentářů

  1. umělý ratan (Kamilka, 29. 4. 2016 19:40:24) Odpovědět

    Když už se zmiňuje ten pravý ratan, tak bych zmínila i umělý :) Ten mi přijde stejně 1000x lepší než ten pravý. Vzhledově úplně stejné, ale levnější, odolnější a nenáročný. Za mě nejlepší nábytek pod sluncem! Sama mám na terase křesílka http://www.nabytek-ratan.cz/zahradni-zidle-a-kresla/466-zahradni-kreslo-luxor.html

lifestyle magazine for woman