Úvodní stránka » *Životní styl* » Výhody a nevýhody vzdělávání z domova

Výhody a nevýhody vzdělávání z domova

Obrázek1.png

Žijeme v nové době. Době, která změnila naše návyky, pohled na svět, práci i vzdělávání. Stále se přizpůsobujeme a ne vždy je to snadné. Pokud máte děti ve školním nebo studentském věku, případně pokud nyní sami studujete, čelíte novým výzvám.

Důležitost vzdělávání

Základy školní docházky položila na území tehdejší habsburské monarchie panovnice a jediná česká královna Marie Terezie už v roce 1774. Od roku 1869 byla potom do praxe uvedena povinná školní docházka. Jen pro srovnání, vůbec první povinná školní docházka byla zavedena na území dnešního Německa už v roce 1592.

Základní vzdělávání má děti naučit základním formálním znalostem. Školy by také měly poskytovat bezpečné zázemí pro rozvoj sociálních dovedností.

Může vzdělávání doma nahradit klasickou školu?

Existují různé názorové proudy. Někteří lidé tvrdí, že klasickou školní docházku nic nenahradí a děti jsou ochuzeny o sociální kontakty a možnost vzdělávat se. Další rodiče a odborníci na učení se shodují v tom, že dítě ke svému rozvoji nutně školu, jako instituci, nepotřebuje. Rozhodující je podle nich pouze vhodné inspirativní a rozvíjející prostředí.

Obrázek2.png

Specifika distanční výuky. Jak se efektivně učit doma?

Distanční výuka je novinkou, která se snaží překlenout most mezi klasickou výukou a vzděláváním doma. Má svá specifika. Klade vysoké nároky na pedagogy, kteří jsou nuceni velmi rychle se přeorientovat na jiný způsob učení. Méně technicky zdatní učitelé mohou pociťovat nepříjemné pocity spojené s výstupem z komfortní zóny.

Pro samotné studenty se také mnohé změnilo. Výuka přes oko kamery přináší prostě jiné výzvy, než které s sebou nese fyzická přítomnost ve škole. Domácí prostředí nabízí více stimulů než školní třída. U studentů tak snáze dojde k rozptýlení pozornosti. Při snížené pozornosti trpí především schopnost zapamatování.

Věděli jste, že paměť se dá velmi efektivně vytrénovat a existují dokonce i kurzy paměti? Mnoho studentů se s učením trápí zbytečně. Jde znovu pouze o využití správných technik, které se i vy sami můžete naučit ve specializovaném kurzu, a poté je případně předat svým dětem. Stačí přijít na to, jak se efektivně učit.

Obrázek3.png

Vzdělávání z domova jako příležitost k osobnímu růstu

Když budete uvažovat o možnosti výuky z domova jako o příležitosti rozšířit si své obzory, může vás nová zkušenost v důsledku obohatit. Přemýšleli jste například nad tím, jak své děti při učení doma lépe motivovat? Jaký typ učení konkrétně jim více vyhovuje? Nebo jak jim pomoci se zápisky z hodiny? Máte jedinečnou šanci naučit své děti novým dovednostem, které využijí při učení kdykoliv a kdekoliv. Dáte jim ten nejlepší základ pro úspěšný život.

Skvělé je, že když budete pracovat na svém osobním rozvoji, můžete potom nově nabyté vědomosti předat právě i svým dětem. Kurz osobního rozvoje společně s celoživotním vzděláváním je to, co úspěšné a spokojené lidi naplňuje a baví. Bez ohledu na to, zda se odehrává v učebně nebo doma. 

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

lifestyle magazine for woman