Úvodní stránka » *Zdraví a kosmetika* » Víte, jak se zbavit akné jednou provždy?

Víte, jak se zbavit akné jednou provždy?

Při pohledu do zrcadla přemýšlíte, jestli jste se nevrátili znovu do puberty? Máte pleť samý pupínek a marně s nimi bojujete? Akné dokáže pěkně potrápit a zacloumat s vaší psychikou. Proto jsme sepsali pár rad, jak se zbavit akné jednou provždy!

Zánětlivé červené pupínky a černé tečky, tzv. komedony, nepatří pouze k mladým lidem v pubertě. Často se stává, že problémy s pletí přetrvávají do dospělosti. Jenže ve třiceti nebo čtyřiceti se už s pupínky v obličeji můžete cítit divně.

Co způsobuje akné?

Akné je zánětlivý proces, který se tvoří v ucpaném vývodu mazové žlázy. Vše mají na svědomí hormony – androgeny, které napomáhají k tomu, aby mazová žláza nadměrně produkovala maz. Pleť je pak viditelně mastnější. Ve vývodném kanálku se množí buňky a jeho následným ucpáním se vytvoří ideální prostředí pro přemnožení bakterií. A co způsobuje akné? Nejznámější bakterie způsobující pupínky na pleti je Propionibacterium acnes. Imunitní systém na ni reaguje v podobě otoku, bolesti a zarudnutí postiženého místa.

Nemusíte mít obavy, akné není nakažlivé. Nejedná se o infekční onemocnění, proto jej nelze přenést na jinou osobu. Nicméně pozor škrábání a mačkání pupínků. Neodborným zásahem si můžete roznést akné na jiná místa v obličeji, ale i na další části těla – záda, krk, ramena i vaše pozadí.

Jaké existují druhy akné?

Určitě jste slyšeli o akné na zádech, akné v těhotenství, anebo mělo vaše dítě novorozenecké akné. Ve všech případech se jedná o hormonální nerovnováhu.

Akné lze dále rozdělit podle závažnosti

  • Acne comedonica– komedonní akné ­se projevuje černými tečkami na povrchu kůže, tzv. komedony, jedná se o malé nezanícené pupínky.
  • Acne papulopustulosa– poznáte podle vysetých pupínků, které jsou začervenalé, z části zanícené a bolestivé na pohmat.
  • Acne conglobata– je nejtěžší formou akné. Na první pohled se vyznačuje velkým množstvím hnisajících pupenů a abscesů s hnisem. Tyto hluboké záněty zanechávají výrazné jizvy.

benu micelární voda proti akné.jpg

Používejte přípravky na akné určené pro problematickou pleť (gely, pleťové vody, krém na akné apod.), ale také speciální dekorativní kosmetiku. Léčba akné není snadná, ale není nemožná. Nekonzumujte alkohol, nekuřte, omezte čokoládu, sladkosti a kořeněná jídla. Pupínky se snažte neškrábat a neroznášet dál po obličeji. Některé druhy vitaminů mohou zlepšit stav vaší pleti.

Léčba akné – tipy na přípravky

Léčba akné by měla být zvolena podle závažnosti. Mírné a středně těžké formy se dají snadno vyřešit s pomocí lokálních krémů a gelů s účinnou látkou. Osvědčené jsou např. přípravky na akné Vichy.

  • Kyselina salicylová 

Látku s výtažkem z kůry vrby bílé najdete v mnoha přípravcích určených na problematickou pleť. Spolu s jinými účinnými složkami snižuje nadměrnou aktivitu mazových žláz, má hojivé a protizánětlivé účinky. Rovněž odstraňuje odumřelé šupinky kůže a komedony. Vyzkoušejte např. přípravek Bioderma Sébium.

  • Benzoylperoxid 

Zmírňuje zánětlivé procesy a vznik komedonů. Zpočátku používejte opatrně a postupně navyšujte počet ošetření. Přípravek Akneroxid může způsobovat mírné podráždění kůže, ale pleť si časem zvykne.

  • Kyselina azelaová

Uvolňuje ucpané vývody, a tím postupně vymizí pupínky a komedony. Kyselina působí antibakteriálně a protizánětlivě. Je vhodná pro ty, kteří trpí na pigmentové skvrny. Skinoren lze použít i v letních měsících při pobytu na slunci.

K léčbě je vhodné doplnit vitamíny, které přispívají k normálnímu stavu pokožky.

  • Bakteriální lyzáty

Acnevac Neo s jedinečným složením purifikovaných bakteriálních lyzátů, zinku a vitaminu C.

  • Zinek Walmark

Doplněk stravy vhodný na zlepšení kvality nehtů, vlasů, pokožky a kostí. 

 

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

lifestyle magazine for woman