Úvodní stránka » *Zdraví a kosmetika* » Vitamin B12 přispívá k duševní a fyzické pohodě

Vitamín B12 přispívá k duševní a fyzické pohodě

Vitamín B12 neboli kobalamin (cyanokobalamin), jak se biochemicky tento prvek nazývá, hraje velkou roli v krvetvorbě. B12 najdete ve vitamínových komplexech skupiny B nebo samostatně. Součástí je kobalt, což je modrý kov, který se přidává také do skla a zbarvuje ho do syté modré barvy. Tento vitamín je rozpustný ve vodě, v případě jeho nedostatku můžete trpět chudokrevností. Má mnoho funkcí, podílí se na tvorbě červených krvinek a buněčných membrán, je důležitý pro funkci nervového systému, přispívá k normální psychické činnosti, zmírňuje únavu a vyčerpání. Najdete jej i v přírodních zdrojích, jako jsou játra, ledviny, ryby, vejce, sýry a spirulina. B12 je velmi vhodný doplněk pro vegetariány a vegany, kteří jej nemohou získat v takové míře ve stravě.

Proč je vitamín B12 pro tělo důležitý?

Nedostatek vitamínu B12 pocítíte na vašem zdraví, může zapříčinit vážné a nepříjemné neurologické důsledky, počínaje sníženou citlivostí a brněním končetin, až po závažné degenerativní onemocnění např. roztroušenou sklerózu, která je vázána na nervovou soustavu. Dlouhodobé neurologické poškození bývá nevratné a následné dodání vysokých dávek B12 vám již nemusí pomoci. Přitom známky deficitu nemusíte pocítit mnoho let, nijak se totiž neprojevují nebo některé příznaky snadno přehlédnete. Tyto vitamíny skupiny B jsou potřebné pro metabolizmus tuků, cukrů a bílkovin, obnovují základní látky v těle, a to včetně chemických přenašečů v mozku.  

Kde vitamín B12 najdu?

Jaký je problém s nedostatkem B12 již víte, ale kde ho lze najít přímo ve stravě? Hledat můžete především v živočišných produktech, jako jsou maso, vejce, mléko a mléčné výrobky. Významné množství obsahují vnitřnosti, tedy játra, ledviny a srdce. Zdravý člověk tak čerpá tento vitamín z běžného každodenního stravování. Vegetariáni jej mohou získat z kvašených potravin a mořských řas, avšak často je třeba užívat doplňky stravy v podobě tabletek, šumivých tablet či kapek. Přebytku se nemusíte bát, tělo si jej neukládá do zásoby.

Jaké je doporučované denní množství vitamínu B12?

Množství, které lidské tělo potřebuje, je opravdu malé, a tak v případě potíží těžko nacházíme souvislost právě s nedostatkem vitamínu B12. Pokud však máte projevy slabosti, změny nálad, zhoršení paměti, slabost v končetinách nebo problémy s chůzí, měli byste se zamyslet nad tím, co vašemu organismu chybí. Denní dávka vitamínu B12 je 0,1 - 1 mikrogram, avšak světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje jako denní doporučené množství pro dospělé 2 μg, v těhotenství 3 μg a u kojících žen 2,5 μg. V případě potřeby je možné si zakoupit některý z potravinových doplňků v lékárně či na internetových stránkách www.gigalekarna.cz, kde si můžete přečíst výhody užívání B12 a jaké další má B12 účinky. Vždy platí, že byste měli všechny vaše zdravotní obtíže konzultovat s vaším lékařem.

vitamín B12

Autor: Zuzana Klímová

lifestyle magazine for woman