Úvodní stránka » *Životní styl* » Prodáváte dům v Olomouci? Své rozhodnutí pečlivě zvažte

Prodáváte dům v Olomouci? Své rozhodnutí pečlivě zvažte - zdražování nemovitostí stále nekončí!

Máte na prodej dům v Olomouci? Uvažujete o tom, že ho zájemcům nabídnete co nejdříve? A z jakého důvodu spěcháte? Pokud snad nutně potřebujete získat větší finanční obnos, je váš záměr pochopitelný. Faktem navíc je, že vzhledem k aktuálně rekordním cenám nemovitostí a enormní poptávce nejspíš dostanete velice slušně zaplaceno. A bude to zřejmě víc, než byste čekali. Napadlo vás ale, že může prodejní cena vašeho domu v dohledné době ještě stoupnout a to poměrně citelným způsobem? Nebo snad celkovou situaci na našem realitním trhu vůbec nesledujete? To byste ovšem měli! Většina odborných analýz totiž hovoří poměrně jasnou řečí. Co se z nich dozvíte? Především to, že zdražování nemovitostí ještě není u konce. Nevěříte?

prodej domu v Olomouci

Prodej domu v Olomouci pečlivě zvažte!

Stotisícová Olomouc. Jedno z našich nejhezčích měst s úžasným historickým jádrem, jehož atraktivita setrvale roste. Množství lidí, kteří usilují o to, aby zde mohli žít, je toho dobrým důkazem. Je-li však nějaké místo pro život takto zajímavé, zpravidla se to dříve či později projeví na cenách nemovitostí. Faktem sice je, že bydlení citelně zdražuje napříč Českou republikou, ale částky, které majitelé požadují za své domy a byty právě v Olomouci, jsou už opravdu mimořádně vysoké. Pomineme-li Brno a Prahu, nenajdete u nás mnoho míst, kde by pořízení vlastní střechy nad hlavou bylo nákladnější. Mohlo by se proto zdát, že je pro prodej vašeho domu ideální doba. A nutno uznat, že jste vzhledem k vysoké cenové hladině a omezené nabídce každopádně ve velmi komfortní situaci. Přesto se nabízí otázka, zda by nebylo výhodnější ještě počkat. Alespoň pár měsíců, případně rok nebo dva. Proč? To hned uvidíte.

Výběr z nabídky RD v Olomouci (03/2022)

Nemovitost

Užitná plocha (m2)

Pozemek (m2)

Lokalita

Cena (Kč)

Řadový RD

170

500

Chválkovice

6 200 000

Samostatný (2x 2+1)

225

785

Nemilany

6 990 000

Řadový (2x 3+kk)

180

232

Holice

8 740 000

Vícegenerační RD

220

266

Hodolany

11 900 000

Přízemní 4+kk

130

593

Nová Ulice

14 990 000

Co říkají odborníci?

Snad ve všech novinách, odborných časopisech a především pak na internetu. Všude tam se to zprávami o situaci na našem realitním trhu jen hemží. Přetrvávající vysoká poptávka, enormní ceny nebo zdražující hypotéky. Stále je o čem psát. Informace se pochopitelně netýkají pouze aktuálního stavu. Stále intenzivněji je také rozebírána budoucnost zdejšího trhu s nemovitostmi, potažmo českého stavebnictví, což jsou věci, které by vás s ohledem na to, že se chystáte k prodeji vašeho domu, měly každopádně zajímat. Věšteckou kouli nikdo k dispozici nemá, takže jednoznačnou radu, jak se zachovat, nečekejte. Okamžitý prodej může být stejně tak rozumným krokem, jako rozhodnutím, kterého budete později litovat. Záleží na tom, zda nemovitosti ještě zdraží, případně o kolik, nebo jestli přece jen nedojde k poklesu rekordní cenové hladiny. A jak to vidí naprostá většina analytiků, realitních makléřů, ekonomů a také developerů? Co tito odborníci říkají? A o jaké argumenty se jejich názory opírají?

Jak vysoko je cenový strop?

Zajímá vás, jak mohou nemovitosti ještě zdražovat? Kladete si otázku, jak vysoko se nachází pomyslný cenový strop? Obáváte se, že za váš dům v budoucnu víc nedostanete, protože ceny nemovitostí jsou už nyní srovnatelné s tím, co je běžné v západní Evropě? Pak byste měli vědět, že převážná většina odborníků má o vývoji realitního trhu poměrně jasnou představu a shoduje se na tom, že domy, byty a pozemky budou zdražovat také letos a pravděpodobně i v roce následujícím. Co je k takovým závěrům vede? Jsou to především tyto poznatky:

  • Poptávka neklesne – a jelikož je vysoký zájem o nemovitosti základním předpokladem jejich zdražování, dočkáme se vyšších cen také letos. Poptávku budou „živit“ především movitější investoři, protože uložení peněz do realit je stále považováno za bezpečný a velice rozumný krok. Možnosti běžných lidí budou sice vlivem rostoucího úročení hypoték omezenější, nicméně apetit investorů tento pokles bohatě vyváží.
  • Stavaři se z problémů zatím nedostanou – a protože má nedostatečná a drahá výstavba na růst cen zásadní vliv, čeká nás další zdražování. Potíže stavařů jsou přitom poměrně komplexní. Nedotažený stavební zákon, rekordně drahé materiály a energie, nedostatek pracovních sil. To vše situaci komplikuje. Nové domy a byty navíc podléhají přísnějším požadavkům na energetickou náročnost, což jejich výstavbu nadále prodražuje.

Na peníze spěcháte?

Možná jste ale v situaci, že vás jakékoliv varianty vývoje našeho realitního trhu nezajímají. Prodat zkrátka chcete nebo snad dokonce musíte a to co nejdříve. Ideálně hned. Pak není na co čekat. Oslovte některou z renomovaných realitních kanceláří a pokud to s cenou tzv. „nepřepálíte“, může být obchod uzavřen už za pár týdnů. Že je i několik týdnů příliš dlouhá doba? Jste ve finanční tísni? Pak je tu ještě jedna možnost. Nemusí být sice pro vás až tak výhodná, ale s ohledem na rekordní ceny bytů a rodinných domů zřejmě nijak zvlášť neproděláte. O čem je řeč? O výkupu nemovitosti! Společností, které se těmto obchodům věnují, u nás přibývá. Obraťte se na takovou, která má solidní pověst. Budete-li spokojeni s částkou, kterou vám nabídnou, lze celou transakci uskutečnit v řádu dnů. Peníze můžete mít k dispozici téměř okamžitě.

Vlastníte v Olomouci více nemovitostí nebo pouze dům, který hodláte prodat? A na kolik si domek ceníte?

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

lifestyle magazine for woman