Úvodní stránka » *Životní styl* » Ochutnejte nevšední vína z Gruzie

Ochutnejte nevšední vína z Gruzie

Kvalitní vína nekoupíte jen ve Francii nebo Itálii. Pestrost podmínek pro pěstování tohoto oblíbeného moku nabízí i jiné destinace. Třeba Gruzie. Zde jsou totiž jiné podmínky z hlediska podnebí, přírody apod., takže ani Francie nebo Itálie nemohou nabídnout to, čím se pyšní právě Gruzie. Co by tedy nemělo vaší pozornosti uniknout?

Polosladká vína z Gruzie

Víno specifické pro Gruzii paradoxně má spojitost s Francií. Jde totiž o tzv. barikový typ. Toto víno se produkuje v exkluzivních dřevěných sudech, jež se právě francouzsky nazývají barrique. Tyto nádoby z dubů, které rostou na severních svazích kavkazských hor, mají svoji specifickou vůni a vlastnosti. A protože v nich víno dlouho zraje, nasává tak tyto výjimečné vlastnosti do sebe. Bariková vína pak tedy mají stopy měkkých tříslovin, krásný ovocný a minerální profil mnoha rozličných chutí.

Samozřejmě si zde najdete i zcela tradiční vína. Bílá, červená, suchá, polosuchá, sladká i polosladká vína. Mimochodem, víte, že polosladká vína mohou obsahovat až 45 g zbytkového cukru na litr? Červená gruzínská vína jsou však přírodně polosladká, protože díky vhodnému podnebí jejich hrozny dozrály v dostatečně sladké plody a mošt pak nebylo třeba uměle doslazovat.

Červená suchá vína z Gruzie

Gruzínská červená suchá vína bývají kyselejší a s výraznější chutí, obsahují maximálně 4 g zbytkového cukru na litr. To ocení zejména ti znalci, kteří si chtějí vychutnat chuť hroznových plodů v plné síle. Co se týká gruzínských vín všeobecně, tak se zaměřte na oblast Kachetie, protože zde mají vinice jižně položené svahy. Produkce z tohoto regionu má výrazné chutě, strukturované a vyzrálé profily.

Bohatou nabídku naleznete na e-shopu Vinazgruzie.cz, kde najdete opravdu velký výběr gruzínských vín. Můžete si nakoupit vína pro sebe, jde však i o krásný dárek pro někoho druhého. Klasiku z Moravy, Francie, Itálie dává každý, vy proto překvapte něčím neotřelým.

vino-z-gruzie.jpeg

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

lifestyle magazine for woman