Úvodní stránka » *Životní styl* » Konvenční nebo zdravotní obuv? My máme jasno!

Konvenční nebo zdravotní obuv? My máme jasno!

No nohou trávíme hodně času. Nejenom samotnou chůzí, ale i postáváním ve frontách a v městské hromadné dopravě. A stejně dlouhou dobu samozřejmě trávíme i v obuvi. Ta přitom do značné míry ovlivňuje zdraví nejenom našich nohou a prstů, ale i kloubů a páteře, v podstatě našeho celého pohybového aparátu. A zdraví organismu jako celku.

Zvýšený, nebo přímo vysoký podpatek, málo místa pod prsty, úzká špička a tuhá podrážka. To v podstatě jsou hlavní konstrukční prvky tzv. konvenční obuvi (včetně té sportovní), s níž se setkáváme v regálech obchodů. A přitom všem těmto prvkům bychom se, jde-li nám o zdraví našich nohou, měli obloukem vyhnout.

Následky nošení nevhodné obuvi

Právě ty totiž stojí za různými deformitami prstů, jako jsou vbočený palec a kladívkové či drápovité prsty (už samotný název této diagnózy je děsivý). Nevhodná obuv však často způsobuje i svalovou únavu, bolesti hlavy, lýtek, výrůstky, modřiny, odřeniny, mozoly a ekzémy. Následované bradavicemi a kuřími oky. Ani v jednom z těchto případů rozhodně není o co stát. Moderní boty na noze zkrátka mohou dobře vypadat, samotná noha v nich ale mnohdy přímo trpí. 

zdrava-obuv-znaci-zdrave-nohy.jpg

Parametry zdravotní obuvi

Jiné to je s obuví zdravotní. Ta chodidlu v první řadě perfektně sedne. Je měkká a celkově příjemná. Chodidlo v ní je jako na měkké podušce. Bota mu zajišťuje správnou stabilitu a klenbě poskytuje přirozenou podporu. Zdravotní obuv (někdy se setkáte s pojmem zdravotnická obuv) je také vybavena měkkou a snadno ohýbatelnou podrážkou, jež noze napomáhá přirozeně rozkládat váhu těla, kterou nohy celoživotně nosí. Dalším prvkem zdravé obuvi je dostatečný prostor na prsty, které v botě nejsou nijak omezovány ani stlačovány. Právě tento prostor prstům umožňuje přirozený pohyb.

Obuv do interiéru i exteriéru

Nabídce renomovaných značek (Primavera, Suecos, Oxypas, Abeba) dominují především zdravotní pantofle, které v mnoha ohledech nahrazují obuv pracovní. Vhodné jsou do celé řady provozů, jejichž zaměstnanci a zaměstnankyně větší část pracovní doby stráví na nohou (kuchařky v jídelnách, zdravotní sestry atd.). To však neznamená, že si je nemůžete pořídit pro běžné nošení.

Ultralehká zdravotní obuv Suecos, moderní obuv Oxypas i zdravotní obuv dámská Abeba (všechny jsou k dostání například na e-shopu pp-servis.eu) jsou vhodné pro nošení v interiéru i exteriéru. Navíc je tato obuv protiskluzová a disponuje i antistatickou podrážkou (kontrolovaně odvádí antistatický náboj z těla). V nabídce ovšem najdete i modely s odpruženou patní částí, která zase maximálně šetří klouby, svaly a celkově přispívá ke správnému držení těla. Takovou obuv lze jednoznačně doporučit. 

Udělejte pro své zdraví to nejmenší a vyzkoušejte si moderní zdravotní korkové pantofle na www.pp-servis.eu/korkove-pantofle-sandaly.

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

lifestyle magazine for woman