Úvodní stránka » *Zdraví a kosmetika* » Jak je to s cvičením během těhotenství? Měla byste přestat?

Jak je to s cvičením během těhotenství? Měla byste přestat, nebo dát tělu zabrat?

Drtivá většina žen má ze cvičení během těhotenství panickou hrůzu. Jenomže výsledky nejnovějších vědeckých studií tvrdí, že zvýšená fyzická aktivita může mít na průběh těhotenství velmi příznivý dopad.

Téma cvičení během těhotenství je poněkud kontroverzní a rozděluje odborníky na dva tábory. Někteří lékaři nastávajícím maminkám doporučují, aby na několik měsíců fyzickou aktivitu omezily, ale druhá skupina tvrdí opak. Podle nové studie publikované v časopisu Obstetrics & Gynecology však mají pravdu zastánci cvičení.

Studie se zúčastnilo 45 žen v období 28. a 32. týdne. Třetina těhotných žen nesportovala pravidelně, zbylé účastnice věnovaly cvičení třikrát týdně minimálně 20 minut, a to mírně i rázněji.

Podstatou výzkumu bylo měření srdečního rytmu plodu, průtoku krve a pohybů plodu ultrazvukem, a to před a po každém cvičení. Při intenzivnějším cvičení se sice srdeční rytmus zvýšil, ale biofyzický profil a průtok krve zůstal v běžných hodnotách.

cvičení v těhotenství

Doktorka Szymanskiová (spoluautorka studie) konstatovala, že výzkum jasně dokazuje nezávadnost zvýšené fyzické aktivity během těhotenství. Ženy, které před otěhotněním cvičily, by měly pokračovat i v době těhotenství. Ženám, které se před otěhotněním nevěnovaly cvičení pravidelně, doporučuje, aby v těhotenství začaly s mírnou aktivitou.

Stejného názoru jsou odborníci z U. S. Department of Health and Human Services. Doporučují ženám alespoň dvě a půl hodiny středně intenzivního aerobního cvičení týdně. Tím lze snížit riziko těhotenské cukrovky, vysokého krevního tlaku a dalších komplikací.

Tvrzení odborníků o pozitivním dopadu cvičení je pravděpodobně opodstatněné, ale přesto by těhotné ženy měly objektivně posoudit, zda jim zdravotní stav zvýšenou fyzickou aktivitu umožňuje. Studie se totiž účastnily pouze zdravé ženy, které netrpěly nadváhou ani jinými komplikacemi. Ostatně, i doktorka Szymanskiová radí netrénovaným ženám, aby provozovaly jen aktivity s mírnou úrovní námahy. Všechny ženy by se měly vyvarovat činnostem, u kterých hrozí zvýšené riziko pádu.

Článek jsme připravili ve spolupráci s magazínem o zdravém životním stylu Fittyn.cz.

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

lifestyle magazine for woman