Úvodní stránka » *Zdraví a kosmetika* » Akné může potrápit i v dospělosti: Jak s ním bojovat a vyhrát?

Akné může potrápit i v dospělosti: Jak s ním bojovat a vyhrát?

Nevzhledné a často i bolestivé pupínky obvykle řeší puberťáci, tak proč se s nimi musíte potýkat i vy, když už vám dávno není „náct“? Rozhodně v tom nejste sama, ačkoliv se akné vyskytuje především u teenagerů, dospělým se v žádném případě nevyhýbá. Léčba přitom může být snadná i náročná – záleží na závažnosti a příčině onemocnění. 

Problémy s akné se týkají průměrně 8 z 10 dospívajících. V dospělosti se pupínky pravidelně či nárazově objevují zhruba u 40 % populace, což rozhodně není zanedbatelné číslo. Jaké jsou nejčastější příčiny? 

akné v dospělosti

Akné se může objevit v souvislosti s hormonálními změnami, prodělaným stresem i ruku v ruce se špatnou životosprávou. Na stavu pokožky se podepisuje jídelníček, konzumace alkoholu a kouření. 

K dalším faktorům patří čistota ovzduší. Jinými slovy jde o soubor podnětů, které mohou vyvolat „černé tečky“ i zánětlivé červené pupínky. 

Projevy akné je naštěstí možné zcela vymýtit, nebo alespoň minimalizovat. Samozřejmě platí, že než řešit následky, je vždy lepší zapracovat na prevenci. Obvykle pomáhá výrazná změna životního stylu, nicméně chvíli trvá, než se pleti vrátí zdravější vzhled.

Kosmetiku vybírejte obezřetně

Léčba akné může být velká věda, ale také nemusí – záleží na přístupu. V prvé řadě můžete vyzkoušet některé z „babských rad“, ovšem počítejte s tím, že většina příliš nefunguje. A v horším případě se může stav vaší pleti ještě o něco zhoršit. 

Pro většinu lidí je proto jasnou volbou kvalitní kosmetika na problematickou pleť. Co si pod ní představit? Mělo by se jednat o produkt, který je vůči pokožce maximálně šetrný a nedráždí ji. Skvělým příkladem je populární kosmetická řada Sébium od Biodermy. Obsahuje patentovaný komplex Fluidactiv pro redukci kožního mazu a zároveň čistící látky, glukonát zinku a síran měďnatý. 

bioderma na akné

Pozor by si měli dát experimentátoři, kteří na pleť patlají vše, co jim přijde pod ruku. Raději používejte jediný přípravek a pozorujte, jaký má efekt. V souvislosti s léčbou akné platí, že „méně znamená více“.

Nezanedbávejte čištění pleti

Alfou a omegou pěkné pleti je její pravidelné čištění, a to bez ohledu na skutečnost, zda se líčíte, nebo ne. Spoustu času vám ušetří vhodně zvolená micelární voda, která si poradí i s  make-upem. Opět můžete sáhnout po produktech značky Bioderma – kosmetický gigant je v tomto směru průkopníkem a jeho „micelárky“ jsou dlouhodobě hodnoceny jako jedny z nejlepších. 

čištění pleti

A pamatujte, že pokud při čištění narazíte na černé tečky či červené pupínky, snažte si je nemačkat – nijak byste si tím nepomohla a naopak podpořila tvorbu dalších. Viditelně hnisající však můžete šetrně odstranit peelingem.

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

lifestyle magazine for woman