Úvodní stránka » *Podnikání* » 5 tipů, jak zvládnout mluvení na veřejnosti

5 tipů, jak zvládnout mluvení na veřejnosti

Čeká vás firemní konference a vy máte za úkol přede všemi odprezentovat svůj projekt? Už teď se vám stahuje žaludek hrůzou a bojíte se, že selžete? Tréma je zcela běžná věc a není se třeba za ní stydět. A co víc, není tak těžké ji umět porazit. Zde je několik tipů na to, jak se na konferenci přede všemi blýsknout a předvést svou prezentaci jako ostřílený profesionál.

1. Dobře se připravte

Příprava je základ. Během prezentace by vás nemělo nic překvapit, všechno se proto naučte ideálně nazpaměť (kde co v prezentaci je a jaká témata chcete probrat) a připravte se také na možné otázky. Nebojte se použít i nějaký ten vtípek a udělejte prezentaci přehlednou a zároveň atraktivní. S kvalitními podklady se i vy budete cítit lépe a sebevědoměji. Také si prohlédněte dané konferenční prostory a vyzkoušejte si techniku.

konferenční prostory

2. Rozmluvte se

Cvičení dělá mistra. I když jsme zvyklí neustále mluvit v běžném životě, na veřejnosti je to něco úplně jiného. Ať už zkusíte nějaké řečové cvičení nebo si třeba jen zopakujete text prezentace, mluvidla se zahřejí a artikulace pak půjde lépe.

3. Nezapomeňte na sklenici s vodou a zkuste zklidnit svůj dech

Nenechat svá ústa vyschnout je základ. Tréma na tom umí dosti zapracovat a často se stává, že se pak kvůli tomu o dost hůř mluví. Sklenice s vodou vám může pomoci, navíc díky tomu vytvoříte přirozené pauzy v řeči. Zkuste také zklidnit dech a pomalu a hluboce nadechovat a vydechovat, hlavně před samotným vystoupením.

4. Pohybujte se

Pokud budete stát jako solné sloupy, nebudete působit příliš profesionálně a uvolněně. Ať už je vaše konference v Praze před mnoha lidmi nebo se jedná o menší firemní akci, vždy je třeba vypadat sebevědomě a reprezentativně. Zkuste se během prezentace trošku projít a gestikulovat rukama. Lidé vás pak budou více sledovat a proslovu tím dodáte další rozměr. Můžete tím i zdůraznit důležité body prezentace, a naopak poukázat na ty uvolněnější.

konference 2

5. Navnaďte posluchače a navažte s nimi okamžitý kontakt

Posluchače je třeba ihned vtáhnout do vaší řeči, jinak si jejich plnou pozornost už nezískáte. Někdy pomůže i krátké ticho před tím, než začnete mluvit. To vzbudí zvědavost. Od začátku se usmívejte, mějte s lidmi oční kontakt a zkuste položit i nějaké otázky, aniž byste na ně nutně potřebovali dostat odpověď. Vhodný vtípek související s tématem také rozhodně neuškodí.

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

lifestyle magazine for woman