Úvodní stránka » *Životní styl* » 5 tipů, jak připravit zahradu na jaro

5 tipů, jak připravit zahradu na jaro

S pomalu blížícím se jarem je ideální čas zamyslet se nad přípravou zahrady po zimním období. Můžete začít přemýšlet, co a na jaké místo zasejete, kam zasadíte nové stromy, keře a okrasné traviny či trvalky. Před samotným začátkem je však dobré provést kontrolu zahradního nářadí, zajistit jejich případnou opravu nebo nutnou výměnu, když stará technika již nebude moci dobře sloužit další sezónu. Dalším krokem je prokypření a hnojení půdy, obnova porušeného trávníku, ostříhání větví stromů a jejich postřik, setba trvalek a letniček. Je toho opravdu mnoho, proto se pojďme podívat na nejdůležitější kroky, které je dobré před začátkem jara opravdu stihnout.

  • Příprava půdy a hnojení

Zahájení přípravy zahrady na jaro začíná pro zahrádkáře v měsících únoru a březnu. Počkejte na dobu, kdy přestane padat sníh a nebude mrznout. Do tohoto okamžiku jen odhrnujte sněhové závěje z cestiček a mokrý těžký sníh občas setřeste z větví stromů a keřů, naopak jej ponechte pod korunami stromů, tam bude sloužit jako ochrana kořenů přes silnými mrazy. Po zmrzlém trávníku se snažte nechodit, aby nedošlo k jeho narušení. Po rozmrznutí zeminy můžete začít s prokypřením půdy. K tomu vám poslouží zahradní technika a speciální stroje „rotavátory.“ Následně přimíchejte kompost, ten dodá do země všechny potřebné živiny pro budoucí výsev rostlin.

  • Stříhání a postřik stromů

Řez ovocných stromů je nejlepší provést od prosince až do konce března. Stromy a keře byste měli prostříhat a zbavit planých výhonků, větve celkově tvarujte a provádějte výchovný řez, který dřeviny omladí a prosvětlí celou korunu. Na vzniklé větší ranky je vhodné použít štěpařský vosk či stromový balzám pro ochranu proti napadení různými škůdci a nežádoucími houbami. V únoru a březnu je ideální čas pro postřik ovocných stromů před chorobami a parazity, jako jsou padlí, strupovitost, kadeřavost, ploštice, obaleči a mšice.

  • Regenerace a obnova trávníku

Zahrada po zimě zahrnuje rovněž kontrolu stavu trávních ploch, které je potřeba vyčistit a pohnojit kvalitním kompostem. Trávník čistíme ostrými hráběmi, zbavíme jej mechu a starého travního porostu. Na konci března lze dosévat prázdná a řídká místa. Kromě hnojení kompostem můžete použít také vápnění na ošetření trávníku.

  • Výsev okrasných trvalek a letniček 

Jarní zahrada přímo volá po výsadbě nových rostoucích trvalek a letniček. Některé trvalky se vysévají v době, kdy přes ně stačí přejít mráz, takže nyní je ten nejlepší čas. Chcete-li se těšit z rostlinek ještě letos, zasaďte rychle rostoucí trvalky. Krásně vypadají třeba zvonky a máky nebo hledíky, lobelky, netýkavky a šalvěj.

  • Kontrola zahradního nářadí

Nejdůležitějším bodem ze všech je přezkoumání zahradního nářadí, tím byste měli začínat jako úplně první věcí zkraje jara. Zaměřte se na důkladnou kontrolu, ošetření a opravu nářadí na zahradu tak, abyste mohli vše bez problémů používat celý další rok. Pracovní náčiní očistěte od zbytků hlíny, pokud jste tak neučinili již na podzim, nabruste motyky a rýče, zrezivělé části obruste drsným kartáčem. Některou techniku je zapotřebí promazat olejem a zahradní nábytek znovu natřít.

zahradní nářadí

Autor: Zuzana Klímová

Přidat komentář


Zvýrazněné položky jsou povinné.

lifestyle magazine for woman